Csak egy röpke referencia a nemzetközileg elfogadott kategóriákról. Így tudni fogod te hová tartozol és hogy hova van még lehetőséged fejlődni. Íme!
Sherpa: eléri a 100 fontot (45 kg)
Régi hegyi emberek: több, mint 60 font (27 kg)
'50-'70-es évek beli túrázó: 33-65 font között (15-30 kg)
Nehézsúlyú túrázó: 30 font (13 kg)
Átlagos túrázó: 30 font alatt (kevesebb, mint 13 kg)
Könnyűsúlyú: kevesebb, mint 20 font (9 kiló alatt)
Ultrakönnyű (UL): kevesebb, mint 10 font (4,5 kg alatt)
Sub-Ultrakönnyű (SUL): 5 font alatt (2,26 kg alatt)
Extrém-ultrakönnyű (XUL): kevesebb, mint 4 font (1,8 kg alatti alapsúly).
A fenti besorolás amerikai csoportosítás, amit Ray Jardin sziklamászó népszerűsített. Európában egyszerűbb a helyzet: 10 kila alatt könnyűtúrázó vagy. 5 kila alá jutva UL.
Mit is jelent az alapsúly (base weight) ebben az esetben? Az alapsúly NEM tartalmazza a vizet, az élelmet és a tüzelőanyagot. Magyarán a nem elhasználható tárgyak, amiket haza is kell majd cipelned és maga a hátizsák súlya együttesen adja az alapsúlyt. A fogyasztható tárgyak tömegével növelt alapsúly adja a csomagsúlyt. Ezenfelül nem szokás beleszámítani azt sem, amit magadon hordasz. Bár, ennek ellenére vannak itt is extrémitások:
A kép egyébként jolly-green-giant.blogspot.hu oldalról való, ami egy szuper jó blog.
Vagy a Vivobarefoot Pure-nak keresztelt EVA-ketrece 95 grammal.
A magadon hordott termékek (lábbeli, ruházat, napszemüveg, karóra, stb.) súlyát a csomagsúlyhoz adva kapod a cipelt súlyt (skin-out weight). Mindenki döntse el maga, hogy mennyit bír cipelni, mennyit bír a pénztárcája a súlycsökkentés érdekében. Mert pl. ultralight hálózsákoknál nagyon el lehet szállni és 250$ alatt nem igazán lehet megúszni egy-egy jó darabot. A harmadik szempont pedig, hogy kinek mi még a kényelmes. Jaa, és ne felejtsük el a biztonságot sem! A bokaficam senkinek nem hiányzik hosszú kilométerekre a legközelebbi lakott településtől egy minimalista lábbeli miatt. Vagy egy kiadós tüdőgyuszi a megspórolt ruha miatt! Tehát mindenki gondolja át mit érdemes mennyiért!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
mirko vosátka · http://vosatka.blog.hu 2014.10.30. 19:52:41
én eléggé fel szoktam pakolni egy-egy túrán, de nem is bántam meg soha (na jó, egyszer, amikor túl sok kaját vittem, és a felét végül visszahoztam, és belegondoltam, hogy ezt a súlyt 4 napig tök fölöslegesen cipeltem), ha meg nem bírja az ember, a kondin mindig van mit javítani :D
Don't Panic, Stay Calm 2014.11.09. 11:52:20
Egyrészt nem azért megyek ki, hogy igáslovat játszak!
Másrészt kevesebb súllyal felhőtlenebb az újraegyesülés érzése.
Harmadrészt kisebb a balesetveszély még egy egészséges, erős ember számára is.
Végül, de nem utolsó sorban sokan vannak, akik csak így tudnak kijönni újra és többet érnek, mint száz egészséges fiatal, aki csak ordibálva tud közlekedni az ösvényen! Ezt te is tudod sporttárs. :)
Carbonara74 2016.04.25. 18:12:38
egy privát e-mailben történő felhasználásra kopiztam a cikk elején található nemzetközi besorolást (nem a cikket). Feltüntettem benne, hogy honnan van. Köszönettel: dcs