Mielőtt másolnál tisztelj meg azzal, hogy megkérdezel!
Folytassuk a macskalyukhoz tartozó információkkal, hiszen azért akad még bőven tanulnivaló! Azt már tudjuk, hogy mekkorát és hova ássunk. Azért azt megjegyzezném, hogy a hely kiválasztásánál arra is légy figyelemmel, hogy ne valami védett növénnyel benőtt terület kellős közepébe gázolj be és ott kezdj el ásni! De, ez gondolom annyira egyértelmű, hogy mondani sem kell. Nézzük tovább a trükköket!
Említettem, hogy van egy kivétel, amikor meg van engedve, hogy az ásócska a zsák mélyén maradjon. Ez pedig a forró égövi sziklasivatagok. Itt egyszerűen nincs közeg, amiben a mikroorganizmusok lebontanák a székletet. Ezért, ha helyi előírás nem követeli meg és nincs kedvünk a hátunkon egy rakás szarral [nem a felszerelésre gondolok ;) ] menetelni a tikkasztó hőségben, akkor van egy nemzetközileg elfogadott megoldás. De, mégegyszer hangsúlyozom: ez csak forró égövre igaz. Az északi országok sziklás vidékein ez nem járható út, mert a napfény mennyisége, intenzitása nem elegendő és a sok eső ezt nem teszi lehetővé. Nos, ilyen terepen ásni lehetetlen és nincs is értelme. Ekkor keressünk egy nagyobb sziklafelületet, ami stabil, van akkora, hogy szélesebb terpeszben gugolva is elférünk rajta és a K-Ny irányú Nappályára néz. Győződjünk meg róla, hogy nincs, ami beárnyékolná a helyet! Nem utolsó sorban azért ne a turistaútvonal kellős közepén legyen! Aztán, ha a madár sem jár arra, akkor le lehet tolni a gatyát a már említett térd fölötti egyharmadba és pottyantani! A klotyeszpapírt csomagold el! Keress egy fadarabot vagy egy másik lapos követ és kend szét a lehető legvékonyabbra a székletedet! Mintha vajaskenyeret készítenél! Ha egy másik kődarabbal csináltad, akkor azt is fordítsd a összekent felével a Nappálya irányába és tedd a másik mellé! Nos, mivel itt nincs, ami lebontsa a kakszit, így más módszerhez kell folyamodni, hogy a fertőzésveszélyt minimálisra csökkentsük. Itt jön be a képbe a levegő és az UV sugárzás, meg a forróság. A Nap hője napközben könnyedén olyan hőmérsékleti tartományba hevíti a szikladarabot, hogy egy tükörtojást megsüthetnél rajta! Akkor gondold el azt a kis kórokozót, ami a széklet víztartalmában 14 órán keresztül fő. Plusz mivel szétkented a motyót a sziklán sokkal nagyobb az esély rá, hogy levegővel érintkezik, ami neki olyan, mintha téged a víz alá nyomnának. De, ha még ez sem lenne elég, akkor jön az UV sugárzás brutális dózisban és heteken - ha nem napokon - belül végez a dögökkel. Innentől kezdve csak kellemetlen látvány, de legalább nem fertőző az ürüléked. Sajnos állatok - azon belül is leginkább rovarok - még mindig hozzáférhetnek a mogyorókrémes sziklaszendvicshez, de ennél jobb megoldás ezen a tájon még nem találtatott ki. Nos, ha a terep olyan, hogy mégis lehet ásnod, akkor nézzük meg azt mivel teheted meg! Egyetlen aranyszabály van: az ásóalkalmatosság NEM érintheti a végterméket!
Természetes ásó-alkalmatosságok
Ide tartoznak a fadarabok, ásóbotok, laposabb kövek, a trópusokon nagyobb kagylóhéjak, kókuszdió héja. Igazából bármi, ami a helyi talajviszonyoknak képes ellenállni pár percig és esetleg még kanalazni is lehet vele. Amennyiben nincsenek veszélyes dolgok a kiszemelt helyen és elég puha a talaj, akkor rögtön ott a kezed is akár! A terepre kiérve gyorsan készíthetünk is ásóbotot (az egyik vége laposra van alakítva) vagy fakapát egy Y-ágból, mint azt Kevin Estela remekül bemutatja a képre kattintva:
Műanyag
Vásárolhatunk is kis műanyaglapátokat. Ezek itthon ültetőkanál néven vannak forgalomban. Kint az egyszerűbbek, de nehezebbek garden trowel név alatt futnak. A drágább és könnyebb változatok kimondottan outdoor boltokban fellelhetőek és - milyen csoda! - a keresztségben a pooping trowel vagy a poop shovel nevet kapták. Én ezeket nem javasolom:
Az a pénz, amit ráfordítasz jó lesz még másra is. Ennyire erős egy helyben talált fadarab is lehet. Meg még cipeljem is? Hahaa! A képen egyébként a GSI cathole trowelje látható. Kemény 5 dolcsi, de ha törik, nem egy környezetbarát hulladék.
Fém eszközök
Ezek már jók lehetnek valamire, de itt is van nagyon sok silányul megtervezett darab. Még a csicsásabbjai között is! Az első egy népszerű és olcsó darab. Pontosabban annak csak a kínai koppincsával van gond. Az eredeti az amerikai U Dig It rozdsamentes acélból készül és semmi bajom vele. Még ezen a kis képen is látható, hogy a nyél fülei kellő túlnyúlással rendelkeznek, így nem csúszik ki egy-egy vehemensebb mozdulat esetén sem. Igaz úgy 20 dolcsi körül vesztegetik, meg 141 gramm, de azt mondom, hogy ebben az esetben az okos magyar ember messze elkerüli ennek a kínai koppincsát 6$-ért! A kínai változaton nagyon szarul van a nyél összerakva és csak káromkodás lesz az ásás vége, nem macskalyuk. A másik amit szeretnék bemutatni negatív példaként még 20 dollárnál is többe került és sikerült elcseszni. Ez pedig a Sea to Summit Pocket trowelje. Alumínium nyéllel és kemény anódizált (szintén alu) fejjel. Az ötlet nem rossz. A nyél üreges. Klotyópapírnak első osztályú. A gond a rögzítőmechanizmus. Oké, hogy kihúzod a munkára fogáshoz, de próbálta ezt valaki kesztyűben benyomni? Ha a mechanizmus telemegy ásás közben földdel, akkor meg lehet véletlenül is becsukódik. Plusz az anyagfáradással előbb-utóbb az a gomb ígyis-úgyis hajlamos lesz az ásó nyelét elengedni. Öröm lesz odacsukni a hüvelykujjadat. Megint csak inkább megspórolnám az árárt és a postaköltséges és simán keresek egy lapos követ a rögtönzött slozé közelében. Ultralightosoknak meg eleve No-No, mert 100 gr. Három szerszám van, amit tudok javasolni. Ezek közül egy a magyar pénztárcához is alkalmazkodik. Ez pedig a hóhoz vagy homokhoz való sátorcövek. Ezek aluötvözet vagy acél motyók és már 5 fontért kapunk egy szettet (5 db). A második talán a legszimpibb. Ez a Montbell Handy Scoop nevű acél kanala, ami mindössze 40 gr. és 14$. Ez súlyban is és árban is elviselhető. Meg azért is jó, mert a nyél kapott egy műanyag bevonatot, így hidegben sem fagy oda a kezed. Végre valaki gondolkodik...a mi fejünkkel is!!! A harmadik, exclusive ajánlat a Lawson Outdoor Equipment agyából pattant ki Deuce Scoop néven. Titánból készül és 20 dolcsi plusz posta. Katt a képekre!
1. versenyző Kínából, eBayen 5 font alatt szuperolcsó postával. Hány gramm? Kiderül, ha rendelsz egyet!
2. számú versenyző Made in USA. 14$ és 40gr. Rozsdamentes acél.
3. versenyzőnk újfent amerikai. Igaz 20 dollár, de mindössze 22 gramm a menetsúlya!!! Überszexi titánbébi.
A helyes pozíciót már pedzegettem, de hogy a ruházat ne legyen olyan arra itt van néhány újabb ötlet! A legtöbb ember csak legugol és ürít. Holott, ha venné a fáradságot és az évszakhoz megfelelő ruháját is átgondolva döntene, akkor sokkal nagyobb biztonságban lenne az első számú menedék. Nyáron vagy forró égövben a laza ruházat mindenféleképpen nagyobb rizikónak van kitéve. Amúgy is csak valami ösvénycipőt (trail runners), netán túraszandált viselsz mellé. Akkor miért nem pattansz ki a gatyából és teszed magad mellé? Mitől félsz? A medve elhordja? Ősszel és télen vagy hűvösebb éghajlaton lazítsd ki a bakancsod a budi felé tartva! Odaérve told le a nadrágot és lépj ki az egyik szárából, majd fordítsd ki oldalra! Ha valami finom anyag van rajtad (pl. drága UL gatyó) és nem akarod, hogy megsérüljön a környezeted miatt, akkor tömd a másik szárába a nadrágnak, ami rajtad marad! A kabátokkal kapcsolatban sosem értettem az embereket. Kontinentális éghajlaton miért nem lehet levenni öt percre? Annak idején gyerekkoromban édesanyám még a legzordabb télben is minden reggel kinyitotta az ablakot pár percre, kiszellőztetni az éjszakai állot levegőt. Én meg egy szál alsógatyában ott rohangáltam illetve játszottam. És túléltem! Hogy lehet??? Szóval vegyük már le azt a kabátot és akasszuk egy fára a közelben! Nagymamádéknál hogy csináltad a fűtetlen árnyékszéken? A poncsókat viszont érdemes magunkra ölteni és alatta kényelmesen végezni a dolgunkat! Ezzel meg van a privátszféra is és biztos nem fogunk a kapucnijába aknázni. Extrém hidegben a kabát marad, de húzzuk fel úgy, hogy még pont takarja a vesénket és az összes felesleget tömjük előre a hasfalunk elé! Ezzel védjük az immunrendszerünk egyik oszlopos tagját, valamint a maghőmérsékletet szinten tartjuk azzal, hogy a legvédtelenebb lágyrésznek extra szigetelőanyagot biztosítunk arra a pár percre, amíg a farpofákon keresztül hőleadás történik. Annyit beszéltem már erről a "wc papírt nem hagyunk a Természetben, hacsak az nem a teljesen natúr, nyersszín változat" dologról, hogy most próbálok egy kicsit mindenkit buzdítani arra, hogy találjon alternatívát a retyópapírra, így nem kell visszafelé cipelni! A következő részig lehet gondolkodni a megoldásokon!
folyt. köv.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
ez az 2016.02.25. 17:47:15
ez az 2016.02.25. 17:49:13
ihasz laci 2016.02.25. 22:01:05
Don't Panic, Stay Calm 2016.02.27. 12:39:23
Don't Panic, Stay Calm 2016.02.27. 12:42:49
"A célnak megfelelt" itt a varázsszó. Sokan nem tudják, hogy mit keressenek és hogy hogyan kéne rendesen ülepet törölni. Erre mostantól választ ad a 4. rész.
ihasz laci 2016.02.27. 15:07:38
akkor jol tudtam, hogy nyuszifulnek hivjak azt a novenyt?
novenyismeretben tok bena vagyok. azt hittem ez a nyusziful is csak ilyen videki elnevezes.
ez az 2016.03.02. 15:06:04
Don't Panic, Stay Calm 2016.03.03. 20:59:06