Mielőtt másolnál tisztelj meg azzal, hogy megkérdezel!
Így, hogy megyünk a télnek egyre inkább szükségünk lesz a tűzgyújtás helyes ismeretére. Olyan is lehet, hogy esetleg megsérül az egyik kezed és nem lesz nálad öngyújtó. De, ha például otthon marad az az elmés szerkezet valóban le kell mondanod a túrafőződ begyújtásáról is?
Sokan lehet, hogy most próbálkoznak először svéd tűzacél használatával. Az is lehet, hogy már régóta csinálja valaki, de néha napján - amikor kevésbé összeszedett - sikerül még a legóvatósabb bozótmívesnek is szétcsapni az élesztéket. Olyan is lehet, hogy hétközben szerzünk egy kellemetlen sérülést és nem bírjuk úgy kezelni az eszközt, ahogyan az optimális lenne. Még a legtapasztaltabbakkal is előfordulhat, hogy a terepen megsérülnek és megint csak nem képesek mindkét kezüket használni a tűzgyújtáshoz. Ehhez mutatok most egy egyszerű trükköt!
Eddig ugye azt tartottuk, hogy a legjobb, ha vagy stabilan tartjuk egyik kezünkkel a szikravetőt az éleszték fölött és azon felfelé húzzuk a másikkal a tűzacélt vagy kicsiket faragunk a szikravetővel a tűzacélon az éleszték irányába, mintha ceruzát hegyeznénk. Nos, az első eljárással az a gond, hogy szikravetőt neki kell, hogy nyomd a tűzacélnak és amikor az hirtelen a végéhez ér, majd elhagyja a szikravetőt, akkor hajlamos az előrecsapódni, mivel megszűnt az ellentartó erő. A másodiknál szintúgy megeshet, hogy megcsúszik a szikravető és belecsapsz az élesztékbe. Ezek a balszerencsés mozdulatok a hideg közeledtével egyre nagyobb valószínűséggel fordulnak elő bárkinél. Egyrészt a kesztyű nélkül tartott kéz kihűl és az izomreflexek tompulnak. De, ha kesztyű van rajtunk, akkor pedig annak anyagvastagságából fakadóan csökkenhet a finom mozdulatok koordinációja. Tehát, ha nem is vagy megsérülve és tudod mindkét karodat használni, akkor is jobb a következő módszert megtanulni és rutinszerűen használni! Főleg, ha nagyon kevés élesztéknek valót sikerült összeguberálni és fontos elsőre a jó próbálkozás!
1. Keress egy cirka két ujjnyi átmérőjű ágat! A tűz táplálásához összegyűjtött ágak közül nyugodtan kivehetsz egy erre alkalmas darabot! Ezt tedd közvetlen az éleszték mellé! Fektesd rá a késedet úgy. hogy a markolat vége támaszkodjon fel az ágon! A pengehát az egészséges, használni kívánt kéz felé nézzen! Ehhez a tűzgyújtáshoz azok a kések a legoptimálisabbak, amik nem rendelkeznek semmiféle bevonattal, a pengehát derékszögű - vagyis nem ívelt - és lehetőség szerint 1095 carbon acél. A rozsdamentes acél is ad szikrát, csak nem olyan intenzív szikraesőt.
2. Térdelj az ág mögé és finoman lépj rá a kés markolatára! Tartsd a bakancs talpával a kést biztosan az ágnak feszítve!
3. Tedd a tűzacélt a pengehátra és egy határozott mozdulattal húzd felfelé rajta, elfelé az élesztéktől! A képek szándékosan készültek vizes talajon, éleszték nélkül, hogy minél kevesebb dolog legyen a képeken és minél jobb kontrasztot adjon a háttér, hogy tökéletesen látható legyen minden egyes mozdulatsor és pozíció.
Ilyen egyszerű az egész! Jobb ezt begyakorolni, mint két kézzel tüzet gyújtani, mert ha egyszer tényleg megsérülne a karod, akkor az izommemóriában már be lesz égetve ez a mozdulatsor és nem akkor kell majd ott bénázni! A másik ha épp nincs az embernél gyufa vagy csak rossz fénnyel kelt a Hold és használhatatlanná váltak az apró tűzbotocskák, akkor tűzacéllal bármikor meggyújthatod a túrafőződ. Csak nyisd ki egy kicsit a szelepét, hogy halkan sisteregni halld, majd egy határozott mozdulattal szórj a gázrózsa fölé 3.000 fokos szikraesőt a már jól bevált kétkezes mozdulattal. Voilá! Mehet rá a vízzel teli lábaska!
A nyitott alkoholfőzőket, mint pl. a svéd Trangia, ugyanígy be lehet gyújtani tűzacéllal, ha nincs nálad éppen gyufa.
Nos, íme ez már igazából két hasznos ötlet: egykezes tűzgyújtás öngyújtó nélkül és főzők begyújtása gyufa vagy öngyújtó hiányában!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
kondor istván 2017.02.01. 16:33:20
Nick Reevers 2017.02.05. 22:23:48
Nick Reevers 2017.02.05. 22:32:54
kondor istván 2017.02.07. 21:31:45
www.google.hu/search?q=meindl+desert+fox+pro+brown&oq=meindl&aqs=chrome.1.69i57j35i39l2j0.2029j0j4&client=tablet-android-tmobile-hu&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=SQ1mFAKrQyJvkM:
Lehet hülye vagyok hozzá, de nem nevezném sivataginak, inkább átmenetinek. A homokszínű verziója sivatagi, de nem csak a szín teszi, hanem a kialakítása is mert az könnyebb, szellősebb.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal