Mielőtt másolnál tisztelj meg azzal, hogy megkérdezel!
Mindenki használt már életében alufóliát arra, hogy a szendvicsét abban szállítsa, amíg megeszi. Arra is fogadok, hogy a magyar lakosság java része sütött már krumplit benne tábortűz hamujában. Ennél tovább azonban az emberek nagy többsége nem jutott ötletesség terén és vadonbéli kalandozások során a fólia gombóccá gyúrva a tábortűzben végzi, amit viszont már leírtam, hogy nem ég el tehát nagyon nem természetbarát megoldás! Íme néhány további ötlet, hogy ne dobd ki az első adandó alkalommal!
1. Ha már összegyűrted apró galacsinná, még ne nyomd össze nagyon keményre! Elsikálhatod vele a főzés közben megfeketedett edényeid, bögréd külsejét, a grillrácsodat vagy fatüzelésű főződ belsejét.
2. Egy kis darabot rakj az Esbit főződ aljára és erre tedd az esbitkockát! Nincs több ragacsos, barna kulimajsz a főződ platformján!
3. Egy egész tekercset magaddal cipelve már nagyobb távlatok nyílnak meg előtted. Fényes felével a hálózsák alá téve hővisszaverő hatású és a nedvességtől is szigetel, ha éppen nincs derékaljad vagy sátorlapod. Az éjszakai fészkelődést azonban lehet, hogy csak a vastagabb és szélesebb, ipari változatok bírják ki.
4. Hajtogathatsz belőle kanalat. Ennek használata szinte korlátlan. Ezt a trükköt a joghurtos poharak fóliájával is el lehet játszani.
5. Amnnyiben fejlámpádban vagy egyébb elektromos készülékedben kezdenének a rugók öregedni és lötyög benne az elem, akkor hajts össze alufóliát pár rétegben és tedd az elem pólusa alá! Ha épp nem kaptál a helyi kis abc-ben megfelelő méretű elemet, akkor sincs baj. Egy aprócska galacsin áthidalhatja ideiglenesen a problémát! (Figyelem: néhány készülék finom áramköre sérülhet a nem rendeltetésszerű használat során!)
6. Katonák által kipróbált és letesztelt felhasználási mód, ha a gyufáidat és az élesztéket alufóliába csavarod! A gyufa nem nedvesedik át magas páratartalmú környezetben sem és begyújtható marad. Az éleszték úgyszintén.
7. Túlélő helyzetben remek csali készíthető belőle. Jól lehet villantózni vele ragadozó halakra. Csukából, balinból, süllőből pedig igen finom étkeket lehet készíteni.
8. Rongyot szenesíteni kiválóan lehet benne (charcloth). Csak jól le kell hajtani mind a négy oldalát és a parázsra tenni!
9. Jelzőtükörként is lehet használni. Amíg nincs agyongyűrkélve a felülete!
10. Tölcsért formálhatunk belőle.
11. Egy villás ágra alakítva serpenyőt is készíthetünk belőle és akár egy ham&eggs-et is összedobhatunk!
12. Vízhordó alkalmatosságokra kupakot, edényekre fedőt formálhatunk belőle.
13. A sátorban elemlámpa fényét szórhatjuk szét vele, így nem lesz olyan zavaró annak fénye az esti olvasgatáskor. Egy L alakú kis falat kell kialakítani, a könyvet elé tenni, a zseblámpát pedig a könyv élén megtámasztva valamelyik falra irányítani. A szórt fénnyel megelőzhető a vakítóan erős középső folt és a félhomályban leledző sarkok kialakulása.
14. Aki szeret tradicionális bozótmíves recepteket kipróbálni a vadonban (pl. bannock), annak érdemes egy vékony csíkot raknia körbe a serpenyő oldalfala és a tészta közé. Ég és föld lesz a különbség. Na és persze kevesebbet kell sikálni!
15. Kisebb főzőkhöz remek szélfogót lehet belőle készíteni!
16. Hajtsd össze nyolcrét és kezd el ollóval vágdosni. Kb. 7-8 vágás után az olló érezhetően élesebb lesz!
17. Nincs elég térerő segítséget hívni? Vékony vesszőkből és alufóliából formálj parabolaantennát! Helyezd a mobilod a fókuszpontba és próbálj újra tárcsázni! (Az Új-zélandi Waikato Egyetem 2013-as kutatása bebizonyította, hogy már egy esernyő méretű alufólia antenna is felerősítette a jeleket.) Otthon is lehet alkalmazni a router antennájának jelerősségének fokozására, csak ott félköríves alakot kell formázni!
18. Gyertya vagy fáklya használatakor formálj belőle kézvédőt!
19. Nincs termoszod, de egy forró ital jól esne ebben a takony időjárásban? Semmi gond! Reggel, mielőtt elindulsz túrázni tekerd a műanyag kulacsodat alufóliába! A fényes fele legyen befelé! Így helyezd a hátizsákodba a ruháid közé! Jóval később fog kihűlni, mint általában szokott.
20. Sokan visznek még mindig wc papír gurigát kiruccanásaikra. Nos, akik rühelik, hogy a wc papírból egy csomó kárba vész, mert szétrojtolódik, de nincs igazán frappáns megoldás, azok vegyenek extra erős fóliát és tekerjék be vele finoman. Így reggel ha éppen olyan sík terepen is kellene kábelt fektetni, mint a Hortobágy, de a vizes fűbe mégsem szeretnéd lerakni a gurigát, többé ez sem akadály.
+1 Autós, motoros túrákon a gépet leállítva éjszakára érdemes a kipufogóba tömni vagy rágumizni, hogy rovarok és rágcsálók vagy épp madarak ne költözhessenek be a "meleg, védett" odúba. Csak reggel ne felejtsük el kivenni!
Ezt csak az ipari fólia fogja kibírni és abból van ilyen szélesebb.
Egy ilyen szeles napon a szélfogó is jó ötlet lenne a "serpenyő" mellé alufóliából.
Kész a szenesített rongy, mehet az Altoids dobozkába!
Ha kicsi az elemed toldd meg egy csipet alufóliával!
Nem ázik el többé, nem rongyolódik a zsákban.
Birdy a kipufogó melegében egy hideg, ködös napon.
Egy kis fadarabra csavarva késsel mintázható az alufólia. Az aprócska szemes csavart amivel a horgot rögzítjük érdemes eleve a túlélőcsomag horgászfelszereléséhez adni!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
mirko vosátka · http://vosatka.blog.hu 2015.01.27. 12:20:06
de egy dolgon megakadt a szemem. "sonak visznek magukkal MÉG MINDIG wc papírt". de miért, mi a másik megoldás? a higiéniai kendők drágábbak és pazarlás is sztem.
Don't Panic, Stay Calm 2015.01.27. 21:01:18
Valóban egyre terjed a nedves törlőkendő. Van aki helyi tárgyakat használ, avar, fűcsomó, nagy levelek, stb. Ezek inkább ultralight fanatisták. A nagy többség azért "még mindig" visz magával wc papírt. Nekik szólt ez az ötlet.
mirko vosátka · http://vosatka.blog.hu 2015.01.28. 14:23:39
Ben77 2015.01.30. 22:56:10
Don't Panic, Stay Calm 2015.02.01. 21:22:53
Don't Panic, Stay Calm 2015.02.01. 21:24:30
Polemius 2015.02.06. 23:31:36
Bigskorpio 2015.02.17. 13:56:06
maszogep1974 (törölt) · www.maszogep.hu 2015.02.28. 10:33:12
mirko vosátka · http://vosatka.blog.hu 2015.04.01. 16:32:36
amúgy ismerem a blogod és szeretem is :)
wormblad 2015.06.09. 14:56:39
Don't Panic, Stay Calm 2015.06.14. 21:23:41
wormblad 2015.07.09. 22:31:05
Don't Panic, Stay Calm 2015.07.21. 20:38:26
wormblad 2016.02.22. 08:42:05
wandrerdenker · http://zarathustra-nietzsche.blog.hu/ 2016.06.07. 18:23:19
Vajon mekkora hőtartó értéke lehet az ipari alufóliának a hálózsák alatt? A súlya gondolom elenyésző, 50 gramm? Ha jó a hőtartása, két réteg közé leveleket rakva az már "cellás" aláfekvő szinte.
A fólia, alufólia, kis zacskó bizony remek találmány. Wc-papír kis zacskóban teljesen megfelel.
Don't Panic, Stay Calm 2016.07.03. 08:48:37
Az alufólia alkalmazása során másként kell gondolkodni. A talaj hidegétől nem tud elszigetelni, mint egy rossz hővezetésű derékalj! De, az általad termelt hő azon részét, ami a hálózsákból alul kiszökne vissza tudja tükrözni. Plusz vízzáró. Így ez a két tulajdonsága együtt jobb választásá teszi, mint ha szimplán egy nejlonra feküdnél. A súly márka függő, de úgy cirka 40-45 gramm egy 2 méteres darab az extra heavy duty foodservice foil 24" széles változatából.