Mielőtt másolnál tisztelj meg azzal, hogy megkérdezel!
Valószínű, hogy sok bozótmíves gondolkodott már azon, hogy milyen fedőt használjon a GSI vagy Tatonka fém bögréjéhez, amivel elfér a Nalgene kulacsa is a tokban. Ráadásul nem kell érte több ezer forintot kiadni. Megint egy kis sufnituning következik a vállalkozó szelleműeknek.
Olyan gyári fedőt, ami tökéletesen passzol a két, szinte azonos bögrére természetesen lehet kapni. A Stanley gyártja és Adventure Camp Lid SS a becsületes neve. Mindössze 6 dollár. Nem is ez a gond. Hanem, hogy Amcsin és Kanadán kívül nem szállítanak. De, ha valaki mégis tudna szerezni, akkor is barkácsolnia kell, mert a nagyokosok műanyagból készítették a fedő fülét. Ez vagy le fog törni vagy bozótmíveskedés közben a nyílt láng fogja megolvasztani. De, azért adventure camp, mi? Eszem, f*** megáll! Szóval én nekiálltam valami használhatót összerakni, mert a forró vizemben csak a magam választotta tealeveleket vagy a kedvenc kávémat szeretem látni. Semmi mást. A dolog pofon egyszerű - így utólag már persze! :) Elvittem a boltba a Tatonka bögrémet és elkezdtem méricskélni a konzerveket, befőtteket a pereméhez. Az eladócsajok nem tudom mit gondoltak. Találtam végül egy barackbefőttet, ami király módra passzolt. Ráadásul a barackot is imádom. Kemény 350 forintért volt egy 820gr-os őszibarack befőttem is (finom volt) meg két fedőre elég alapanyag. Aztán elmentem a csavarboltba és vettem képakasztót. Ezt tízes csomagban árulják csak. Tehát egyet nem lehetett venni. De, nem baj! Mindig jól jön a ház körül. Ez is 2-300 forintos tétel. A Trangia lábasomhoz használt bonsai drótból még volt bőven. Abból lecsippentettem két tűzőkapocs alakú darabot, oszt jó napot kívánok! 500 pengőért ettem egy jó desszertet és meg volt a fedőnek való. Jöjjenek a képek! A többit majd azokkal együtt elmondom.
Az alapanyag: 820gr Fruppy őszibarack konzerv kemény 350Ft-ért. Oldalt vágó konzervnyitóval szépen körbemetszed és meg van a fedélnek való.
A konzerves doboz tetőt a bögrére ráfordítva látszik, hogy szépen passzol a peremre.
A vágási élt finom fémreszelővel megigazítottam, eldolgoztam.
Ezután fúrtam három darab 1mm-es lyukat a gőznek. A fúrószárat 150 forintért lehet kapni bármelyik szerszámboltban - ha valakinek nem volna ennyire finom munkákhoz való otthon. Fokozatmentes gombbal rendelkező csavargépbe fogattam be, hogy jól lehessen szabályozni a nyomatékot amivel fúrok. Ha valaki tasakos tésztákat is visz magával túrázni egy gyors melegkaja kedvéért, akkor az fúrhat nagyobb és több lyukat is a fedélbe, így azt egy darab bottal a bögrére szorítva tésztaszűrőnek is használhatja! Cirka 5 db 2mm-es elég lehet azt a kevéske vizet leönteni a tésztáról úgy, hogy a tészta se találjon kiszaladni.
Ezután bejelöltem a fül helyzetét és megint jöhetett az 1mm-es fúrószár.
Azután előkerült az anódizált alu bonsaidrót is. Kézzel lehet formálni. Nagyon jó. Hajlítasz belőle két tűzőkapocs formát, átdugod a lyukakon és a végeit behajlítod.
Így ni! Nem kell itt szegecselni, meg ilyenek. Mit akarsz felemelni vele? A fedőt kényelmesen elbírja! Ha azt akarod, hogy mégis egy picit feszüljön, akkor a lyukakat úgy fúrd meg a fedőn, hogy egy hangyafasznyit el legyenek csusztatva a képakasztó rézlapján található lyukakhoz képest. Így az bele fogja feszíteni a drótot a helyére.
Az elkészült motyó a helyén. A fül lehajtható.
Akinek van Nalgene kulacsa az beleteheti a bögrébe. A fedőt meg a fül lehajtása után a bögre alá. Azután mehet az egész cucc a Maxpedition 10x4-esbe. Ezután nálam jött a végső simítás: hőálló sprayvel két soron lefestettem a kicsikét. Ezt a fajtát sütőkben is lehet alkalmazni. Ezért nem aggódok az esetlegesen kioldódó anyagoktól. A festék maga 600ºC-t képes károsodás nélkül elviselni. 15 perc után porszáraz. Meg lehet fogni. Arrébb lehet tenni. Teljes száradási idő 24 óra. Ezután lehet beavatni. Én ezt a bögrémet amúgy is csak az Esbit főzőmmel használom. De, ha valaki akarja, hagyhatja natúron is a fedőt. A konzervdoboz belső feléből kioldódó anyagok miatt aggódóaknak mondanám csak, hogy a projekt során a belső rész kívülre kerül!
A kész termék tömege mindössze 21 gramm. Tehát nem egy vállhúzó dolog, de megvédi a vizedet, italodat, kajádat, amíg az fogyasztásra kerül.
A saját GSI/Tatonka fedő bevetésre készen. Összevetve a cikk elején bemutatott Stanley-vel szerintem még jobb is: elkészítése picsafüst, ára nem okoz stroke-ot és még desszertet is ehettem.
A komplett szett:
A fedő alulra, füllel felfelé, hogy ki tudd emelni, amikor kell.
A Tatonka bögrébe csúsztatott Nalgene kulacs.
Végül az egész a Maxpedition 10x4 tartóba ültetve - a fedővel az alján.
Ha megsérül? Veszek megint egy kis páncélozott barackot. :)
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
mengyan 2014.10.08. 18:53:46
Don't Panic, Stay Calm 2014.10.15. 18:51:46
ez az 2014.11.01. 21:00:33
Köszönet érte!
Don't Panic, Stay Calm 2014.11.09. 11:59:36
Sándor Deák 2015.01.13. 14:28:53
35-40 éve csavargok, /csak hátizsákkal/,
de sok újat tanultam írásaidból.
Köszi
Benares
Don't Panic, Stay Calm 2015.01.13. 22:25:47