Mielőtt másolnál tisztelj meg azzal, hogy megkérdezel!
A második csoportba tartozik a piacon található hordozható eszközök 98%-a. Ezek igazságszerint kombinált eszközök, mert az első részben említett fizikai szűrést ötvözik aktív szénnel. Azért tárgyalom itt őket és nem az előző posztban, mert a munka oroszlánrészét mégiscsak az aktív szén végzi. Bármennyire furán is hangzik! Azt a legtöbb esetben csak előszűrésre használják.
Kombinált szűrőeszközök
Logikusan gondolj bele: 0,3 mikronos szintetikus szűrő a legelterjedtebb alkatrészük. Mit tudsz eltávolítani 0,3 mikronos szűrővel? A válasz: mindössze néhány nagyobb baktériumot és élősködőt. Magyarán a kisebb baktériumokat, vírusokat, vegyületeket, nehézfémeket, kellemetlen ízeket és szagokat az aktív szén szűrő fogja visszatartani a vízből. És ez a csillogó átverés az egészben! Kifizetsz 50-100€-t egy olyan eszközért, aminek a fő "alkatrésze" nem más, mint aktív szén. Ezek alapján mindenki döntse el maga, hogy neki személy szerint megér-e ennyit a dolog! A fogyasztói társadalom cukormázának leleplezése után azért nézzük meg a szabadidős tevékenységekre kifejlesztett kombinált szűrőeszközök kialakítását, hogyan használhatóak és mennyire hatékonyak!
A vízszűrő szívószálak két elterjedt és jeles képviselője a svájci Vestergaard-Frandsen Lifestraw-ja és az amerikai székhelyű Aquamira Frontier-je - illetve ennek a Pro verziója, ha nagyon precíz akarok lenni. A baloldali képen éppen a Lifestraw használatát kapta lencsevégre a BBC egyik fotósa egy demonstráció során, ahol közölték, hogy bevezetik a katonai piacra is (4. oldal, ha a képre kattintasz). Ezek a kisméretű és igen praktikus jószágok általában rendelkeznek egy vagy két mechanikus szűrővel, amik általában egyszerű textil alapú előszűrők és valamilyen szintetikus mikroszűrők. Ezek tizedmikronos nagyságig képesek eltávolítani mindent az ivásra szánt vízből, majd az így előszűrt és jelentősen tisztított folyadék keresztül áramlik az aktív szén szűrőn, végül megérkezik a szívócső száj felőli végéhez. Zseniálisan egyszerű. Ennek ellenére a 200 literes kapacitástól egészen 1.000 literig terjed használhatóságuk, mire szűrőcserére érnek. A Lifestraw US EPA standardjában azonban van egy érdekes bekezdés:
Lifestraw contains disinfecting resin which kills bacteria on contact. Textile pre-filters are used in the LifeStraw to remove particles up to 15 microns and parasites. People with thyroid problems must seek medical advice before using this tool.
Ez azt jelenti, hogy a Lifestraw tartalmaz egy olyan fertőtlenítő műgyantát, amiben lassú kioldhatóságó jód található. Máskülönben nem hívnák fel a figyelmet, hogy amennyiben valakinek pajzsmirigy problémái vannak, az az eszköz használata előtt forduljon orvosi tanácsért.
Az Aquamira Frontier Pro robbantott ábrája
Ezeknek a vízszűrő szívószálaknak létezik egy nagyobb testvére, amik általában kulacs méretűek, de az elv ugyanaz. A víztisztító kulacsok szűrőinek élettartama jóval hosszabb, hiszen nagyobb méretűek. Persze ez kihatással van a súlyra és árra is! Előnyük az a szívószálakal szemben, hogy ezekben végre magunkkal tudjuk vinni a talált vizet. Közismert képviselőjük a Lifesaver Bottle és a Katadyn MyBottle.
A Lifesaver Bottle robbantott ábráján jól látható az ultraszűrő és az aktív szén szűrő, ami közvetlenül a szívószelep előtt helyezkedik el és végzi a munka kritikus részét.
A fenti eszközök mellett szól az az érv, hogy nem igazán igényelnek izommunkát és a szívószálakról szólva baromi kicsik, könnyűek. A szívószálaknál - vagy inkább fordítsam víztisztító szívócsőnek? - elég a szokásos vákuumkeltés a szájban, akár egy hagyományos szívószál esetében (annál azért kicsit erősebben), míg a kulacsokból a szopókás sportkulacsokhoz hasonlóan kell inni, de mielőtt a víz a szánkba áramolhatna keresztülszívjuk azt a szűrőn és így jutunk az éltető nedűhöz. Tehát túlélőhelyzetben rengeteg energiát konzerválnak számunkra. Ezért is ajánlják pl. a szívócsöveket szükségszűrőknek. A Frontier Pro víztisztító szívócsőnek további előnye, hogy menetes végének köszönhetően szabványméretű menettel rendelkező palackokhoz is csatlakoztathatjuk és így használható gravitációs szűrőként. Ezzel magasan a vetélytársak fölé emelkedik. Ugyanis a szívócsöveknek meg van az a hátránya, hogy csak közvetlen ivásra használhatóak, mint ahogy az a BBC-s képen is jól látszik. Tehát az alapváltozatokkal nem tudjuk kulacsainkat feltölteni és magunkkal vinni a vizet. Ennek a problémának a kiküszöbölésére ajánlanak megoldást a víztisztító kulacsok és a víztisztító pumpák.
A tisztítási és felépítési elv továbbra is ugyanaz, mint a szívócsöveknél. Tudniillik van egy sűrű szintetikus vagy kerámia alapú előszűrő. Néha ezt megbolondítják egy kis ezüstbevonattal, majd a víz útja az aktív szén szűrőn át folytatódik a szájba vagy kulacsba érkezésig. A különbség mindössze az, hogy ezeket a jószágokat kiegészítették egy mechanikus pumpával, amivel a vizet áramoltathatjuk. Ha pesszimistán akarnék fogalmazni, akkor még egy dolog amivel nehezebb és elromolhat. ;) Optimistán közelítve meg a dolgot a pumpa előnye, hogy szinte bárhonnan és bárhova szivattyúzhatunk vizet. Ez mellett gyorsabb, mint a gravitációs szűrős. Hátránya, hogy megsérülhet, eltörhet, elromolhat. Mindezek mellett túlélőhelyzetben jelentős időt és energiát emészt fel. Szemben a gravitációs szűrőket ott lehet hagyni egy fára felakasztva és hagyni dolgozni, míg mi ez idő alatt pihenünk, menedéket építünk, tüzifát gyűjtünk, tüzet élesztünk, csapdát állítunk, miegymás. Tény, hogy a pumpás verziók méretüknél fogva nem kimondottan túlélőcsomagba lettek tervezve. Viszont ne felejtsük el, hogy nem csak azt a szitut lehet túlélőhelyzetnek nevezni, amikor egy szál pöcsben kódorgunk a végeláthatatlan vadonban! Rengeteg olyan helyzet adódik világszerte, amikor a felszerelés kéznél van a bajba jutott egyénnél. De, megemlíthetem a katasztrófák, társadalmi összeomlások és egyéb városi túlélő helyzetek elszenvedőit is, amikor lehet, hogy lesz egy ilyen hasznos eszköz a közelben. Ilyenkor kitűnő választásnak tűnik, mégis a fizikai erő használatának szükségszerűsége felvet néhány kérdést ezekkel az eszközökkel kapcsolatban. A minap olvastam éppen egy amerikai szaktárs blogján, hogy hányféle víztisztítót kipróbált és miért mondott le a pumpás változatokról (3. bekezdés). A jelenség abszolút nem egyedi és ez túlélőhelyzetben - történjen az természetes vagy épített környezetben - méginkább jelentkezni fog: stressz, kimerültség, egy vizes kéz és mi is így járunk. Persze, az csak kellemetlen, hogy odacsípjük az ujjunkat. Komolyabb esetekben el is törhetjük azt a semmitérő, kis műanyagdarabot és onnantól kezdve ugrott a tiszta víz lehetősége, amíg nem tudjuk megjavítani az eszközt. Terepen vagy egy társadalmi összeomlás után - mint pl. a 2003-as argentín válság volt - viszont kétlem, hogy a boltok roskadásig lennének pótalkatrésszel, netán ez lenne a legnagyobb bajunk vagy a vadonban történve csak kikapunk egyet az éppen arra bóklászó grizzly seggéből. Ezzel a kissé vicces monológgal arra akartam rávilágítani, hogy bármennyire is jól hangzik a marketing és bármekkora vágyat is ébresszen bennünk, hogy elköltsünk 20-30.000-ket, ne bonyolítsunk túl semmilyen eljárást azzal, hogy komplikált eszközökkel hajtjuk azt végre, amikor van ugyanolyan megbízható és pofonegyszerű is!
Előnyeik:
- egyszerűen és gondtalanul juthatunk tiszta vízhez
- a kisebb méretűek valódi szükségszűrőként használhatóak
- az aktív szénnek köszönhetően megbírkoznak sok vegyülettel is
- sokáig használhatóak
- alacsony karbantartási igény
- nincsen káros maradványanyag
- azonnal iható víz
- nem igényelnek üzemanyagot (tüzifa, áram, stb.)
Hátrányaik:
- drágák
- sérülékenyek
- eltömődésre hajlamosak, különösen zavaros víz szűrésekor
- némelyikük kimondottan nagy és nehéz
- terepen csak nagyon kevés változat szervízelhető vagy javítható (MSR Miniworks EX az egyik ilyen kivétel)
Ajánlás: kényelmeseknek, akinek a pénz nem számít, a biztonság-mániásoknak, a Föld bármely pontján
folyt. köv.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
calishu 2013.03.27. 12:37:18
Előszűrésre meg eldobható kávéfiltereket készítettem be a csogaba, hogy növeljem a készülék élettartamát.
Igaz, hogy vannak kisebb súlyú megoldások (pl. a "szívószál" szűrők) , de szerintem nagy hátizsákkal 20-30dkg többlet belefér, cserébe pedig a pumpás szűrővel a víznyerő helynél fel tudom tölteni a palackokat, és egész napra meg van oldva a víz-kérdés.
Don't Panic, Stay Calm 2013.03.27. 15:26:49
Víztisztító gyártók amúgy is mindig kihangsúlyozzák, hogy ajánlatos előszűrni a tisztítani kívánt vizet, ám ezt sokan nem tartják be...aztán meg csodálkoznak!
Egy darabig én is így gondolkodtam, ezért mindig ott voltam, hogy gyorsan összejött a 20-30 kiló. Ma már nagyon megnézem, hogy mi kerül a csomagba és az pontosan hány gramm. Ráadásul így a túra élvezeti értékét is nagyban növelni tudtam és nagyobb távokat tudok teljesíteni. Az én Aquamira Frontier Pro-m annyiból jó, hogy lehet szívószál szűrőnek, lehet közvetlen a palackra tekerve és lehet gravitációs szűrőnek is használni. Tehát amennyiben a vízforrás körül táborozok le, akkor este szépen mindent fel tud tölteni, amíg én sátrat állítok, vacsorát készítek, stb. másnapra pedig ott van 5L iható víz...erőlködés nélkül. :)
calishu 2013.03.27. 19:43:59