Mielőtt másolnál tisztelj meg azzal, hogy megkérdezel!
Nos, az előző részben kitárgyaltuk a fatüzelésű főzők tulajdonságait. A tüzelőanyagok sorában a szén következne, de mivel ez a fűtőanyag nem népszerű a szabadidős tevékenységet űzők körében, ezért nincs is igazán olyan eszköz, amit erre terveztek volna. Bár az előzőleg tárgyalt fireboxokban elégethetőek, azért nem hinném, hogy bárki a Természetben szeretne könyökig feketélleni a túrafőző beállítása után. Ezért ugorjunk a kémiai eredetű préselt üzemanyagokra!
A legismertebb képviselője ennek a csoportnak a német Esbit és a Bundeswehrben rendszeresített Esbit zsebfőző. Mára ennek is két mérete létezik. A nagyobbik könnyebben birkózik meg egy literes lábas tartalmának ehetővé tételének procedúrájával, míg a kisebbet személy szerint csak bögrés (2-3 dl) dolgokhoz ajánlom. Nagyobb munkákra túl lassú és kicsi. No, de ne rohanjunk ennyire előre, mert ennek a csoportnak még van számos egyéb képviselője is! A kémiai eredetű préselt vagy szilárd tüzelőket hét nagy halmazba lehet besorolni. Ez a hexamin (Esbit kocka), trioxán, META, száraz alkohol (dry spirit), tűzindító krém (fuel pasta), biomassza és a gyertyaviaszok. A gyertyaviaszokat azért soroltam most ide, mert a túrafőzőkhöz kifejlesztett gyertyaviaszokat rendszerint valamilyen egyéb kémiai eljárással dúsítják, hogy a hőértéküket javítsák. Egyébként várhatnád, hogy a tasakos leves felforrjon! Ugye, hogy így már nyilvánvaló, hogy nem csak az Esbit van a világon!? De, ha már ilyen népszerű, akkor kezdjük azzal!
Esbit: becsületes neve hexametilén-tetramin. A nyugati világban csak Hexy. Ez az anyag égése során formaldehidre, ammóniára, szénmonoxidra, hidrogéncianidra és nitrogén-oxidra bomlik. Már ebből a felsorolásból is látszik, hogy nem valami környezetbarát és zárt térben az egészségünkre sem éppen egy thai masszázs kényeztető zsengeségével hat. Mégis a túrázók és a hadseregek körében gyorsan népszerűvé vált, mert használata egyszerű, biztonságos, tiszta, füstmentesen ég, könnyű begyújtani, szagmentes és nem mérgező. Hááát, az utóbbi három megállapítással azért vitatkoznék! Néha nem árt egy kis Zippo lötyi a szája szélének, hogy belobbanjon, a szaga kellemetlenül csípős és ennyi szar felsorolása után kétségeim vannak affelől, hogy nem mérgező. Egyébként meg miért írnák rá, hogy zárt térben ne használd? A lényeg a lényeg! Egységre vetítve könnyű, könnyen kezelhető és szinte maradéktalanul elég. Persze, hagy egy kis, ragacsos, barna izét a főző alján, de azért ez mégsem annyi, mint kihamuzni egy fireboxot! A másik nagy előnye, hogy világszerte beszerezhető nagyobb városokban. Ismertebb Hexy márkák: Esbit, HQ Company, StanSport, Coghlan's Fuel Tab.
Trioxán: úgy is ismert, mint triox. Mondhatjuk, hogy az amerikai Esbit. Csakhát ami a fritzeknek sikerült, az a yankeeknek már kevésbé ment. Azért mondom ezt, mert változtattak az összetételen és ezek a sajtolt termékek metaformaldehidet tartalmaznak, ami mérgező. Ráadásul égése során formaldehid gázt termel, ami szintén mérgező. Ezért figyelmeztet sok amerikai oldal, hogy mossál kezet miután befejezted a főzési procedúrát és hozzálátnál a burkoláshoz. A füstje sem valami vicces. Mindennek tetejében hőértéke fele a jó, öreg, germán tablettáénak. Katonailag és túlélési szempontból annyi előnye van, hogy korlátlan ideig eltartható (míg a német hajlamos morzsalékosodni és bedögleni) valamint kékes lánggal ég az Esbit rikító sárga fénye helyett, tehát nehezebben észlelhető.
META: a svájci Esbit. Összetétele és így fűtőértéke is ismeretlen. Amerikában egyáltalán nem, Európában pedig kevésbé elterjedt. Inkább a japóknál menő. Használják lámpákban, főzőkben, tűzindítóként és gázolaj-főzők előmelegítésére. Csigaölőszerként is alkalmazzák, mert mérgező metaldehidet tartalmaz, ami a vadvilágra és háziállatokra egyaránt veszélyes. Szóval természetbarátoknak nem igazán ajánlott, csak őrült kamikaze japóknak.
Szilárd alkohol: számos változata létezik. Attól függően, hogy mivel sűrítik be lehet gél állapotútól kezdve egészen az Esbit kockáig milliomegy formája. A gél változatokat légmentes fémdobozokban tárolják, míg a szilárdakat többnyire csak fémfóliába csavarva szállítják. Nem is igazán lehet követni, hogy ki mit használ és ezáltal egyértelműen meghatározni a fűtőértékét egy-egy kapszulának vagy gélnek. A szilárd alkohol otthon is előállítható gyógyszertári, tiszta alkholból, nátronlúgból és sztearinsavból. Bár elég veszélyes, ezért mazsoláknak inkább nem javasolom.
Tűzindítókrém: ebből is van rengeteg féle a piacon. Persze a gyártók szigorúan titokban tartják az összetételeket, így fűtőértékről is nehéz véleményt mondani. Igazából ezek szabadidős tevékenység során tűzindításra lettek kifejlesztve - mint, ahogy azt nevük is mutatja - nem pedig folyamatos tüzelésre. De, mint tudjuk az ember leleményes jószág!
Biomassza: ezek általában darált és préselt növényi származékok. Sokszor valamiféle gyúlékony anyaggal átitatva. Milliomegy változata ismert.
Gyertyaviaszok: ezekről a következő fejezetben még ejtek szót bővebben.
folyt. köv.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
tamast2 2016.09.30. 20:45:37
A hexamin meg persze, hogy nem mérgező, tartósítószerként és gyógyszerként is használják. A zárt tér az mondjuk egy sátor. Persze, hogy nem tüzelsz el egy sátorban 5 ilyen tablettát, mert sok levegőt használ el.
Don't Panic, Stay Calm 2016.10.01. 19:50:16
A második résznél pedig azzal kezdem a mondatot, hogy "égése során". Örülnék, ha nem a felületes olvasásból fakadóan kukacoskodnánk, hanem előbb figyelmesen elolvasnánk, ami a lapon található ÉÉÉSSS amennyiben építő jellegű hozzászólás van, akkor pötyögnénk! Egyébként meg az azbesztről is közel ötven évig állították, hogy nem rákkeltő, meg az édesítőszerek egy részéről is. Tehát attól még, hogy élelmiszeripar használja az nem garancia arra, hogy nem mérgező hosszútávon. Másfelől a katonai szilárd tüzelőanyag tablettákhoz trioxánt adagolnak. Ez az amerikai főzőkocka "kereskedelmi" neve is, így különböztetve meg az általad említett élelmiszer- és gyógyszeripari változatától. De, mégegyszer hangsúlyozom, hogy én az égés során keletkező anyagokról beszéltem!
Köszönöm!