Mielőtt másolnál tisztelj meg azzal, hogy megkérdezel!
Sokat gondolkodtam, hogy melyik aranyszabállyal is kezdjem. Több dolog is a címben szereplő akroníma mellett szólt. Ha csak arra gondolunk, hogy egy egyszerű túrázásra vágyó ember ki szeretne menni a Természetbe egy kicsit, nem kell rögtön a hármas vagy az ötös szabállyal, az S.D.K.W.-vel, D.P.S.C.-vel, a STOP-pal, PLAN-nel avagy épp a SURVIVAL katonai jelentésével tisztában lennie, netán hegyiről-tövire ismernie a három gyilkost, viszont a COLD-ot még a mazsoláknak is kívülről kell fújnia.
Azért is választottam ezt a szót elsőnek, mert szorosan összefügg a ruházattal és ha a legegyszerűbb szabadidős tevékenységtől haladunk a túlélés felé, akkor a ruházat még a bakancsot is megelőzi ebben az összefüggésében. Ugyanis nem biztos, hogy egy kezdő rögtön olyan testmozgással fog indítani, amihez speckós lábbeli szükséges, de a rossz ruházat megválasztásával biztos lehet benne, hogy megszegi a COLD-ot. Lássuk tehát, hogy mit is rejt ez az angol iniciál-akroníma (jelentése: kezdőbetűkből alkotott betűszó)!
C - Clean /Keep clothing clean/ Tartsd tisztán ruházatod!
Ez az alapelv nemcsak a személyes higiénia és kényelemérzet miatt fontos. De nagyon lényeges a hőháztartás szempontjából is. Ugyanis a magunkra öltött ruházat két tulajdonságával képes minket melegen tartani. Az egyik azzal a légréteggel, ami a ruha és bőrünk vagy egy következő réteg ruha között jön létre - ezt nevezi az angol 'dead air'-nek. A másik az a levegőmennyiség, amit a ruha önmagában képes tárolni. Na, most! Amennyiben ruházatunk nem tiszta, gyűrött, viseletes, akkor az incuri-pincuri légcellák eltömődnek zsírral, porral, miegyébbel vagy éppen összenyomódnak, összeszorulnak. Ezzel csökken az anyag szigetelőképessége. Vagyis mindegy, hogy milyen anyagból készült ruházatot viselünk kiruccanásainkhoz, az első és legfontosabb szabály legyen mindig frissen mosott és túrázás alatt is próbáljuk olyan tisztán tartani, amennyire az csak lehetséges!
O - Overheating /Avoid from overheating/ Tartózkodj a túlhevüléstől!
Amikor meleged van, elkezdesz izzadni. A ruháid felisszák ezt a nedvességet és ahogy az angol mondja találóan: wet clothes are cold clothes. Vagyis a nedves ruha=hideg ruha. Ugyanis ez kétféleképpen is meghatározza a hőérzetedet. Az egyik, hogy maga a ruha veszti el szigetelőképességének nagy részét. A másik, hogy a víz sokkal jobban vezeti a hőt, tehát az izzadságban úszó szervezeted sokkal gyorsabban fog hőt veszíteni, mintha szárazon tartanád magad. És hogy mennyire drasztikus ez a dolog, arra itt egy pontos szám: 25-ször gyorsabban! A másik probléma az izzadással, hogy vizet és abban oldott elektrolitokat vesztesz, amik létfontosságúak lehetnek egy túlélő helyzetben. Mert ez dehidratációt okozhat, ha nem tudod pótolni. Másik része a dolognak, hogy a nedves ruhák szélsőséges közegben Hipotermiához vezethetnek. Ebből kifolyólag csakis olyan anyagokat válassz túrázáshoz, amik képesek a felületükre vezetni a nedvességet és ott elpárologtatni - bármi légyen is a fantázianevük! Valamint ügyelj arra, hogy szabályozd a verítékezést! Például csökkentve a fizikai aktivitást, lazítva a viselt darabokon vagy épp azok eltávolításával!
L - Loose&Layers /Wear your clothing loose and in layers/ Öltözködj lazán és rétegesen!
Amennyiben szoros (szándékosan nem testhezállót írtam, mert a technikai ruházatok nagy része az, mégsem okoznak ilyen problémát) ruházatot viselsz, azzal jó irányba haladsz, hogy Hipotermia miatt elföldeljenek. Egyrészt a túl passzos ruházat szorít, vág - méginkább testmozgás közben -, így pl. a hajlatokban elszoríthatja a felülethez közel eső ereket, csökkentve ezzel a végtagok vérellátását (meleg, oxigén és tápanyagok hiánya). Másrészt a szűk rétegek között jóval kevesebb levegő található, amit a szervezet átmelegíthetne, növelve ezzel védettségét. A harmadik gond, hogy a szoros ruházat a bőr felületén tartja az izzadságot, ezáltal fokozza a hőveszteséget. Egyenes út a fagyos pokolba. A rétegességre pedig azért van szükség, mert több, vékonyabb réteg sokkal több levegőt képes tárolni - ezáltal növelve a szigetelés hatásfokát -, mint egyetlen ugyanolyan vastagságú anyag. Valamint nagyobb szabadságot ad a hőháztartás szabályozásában, hiszen ahogy melegszik az idő vagy nagyobb terhelésnek tesszük ki magunkat, megszabadulhatunk pár rétegtől. Elkerülve a túlhevülést és az azzal járó izzadást.
D - Dry /Keep clothing dry/ Tartsd szárazon ruházatod!
A nedvesség két irányból is érkezhet. Egyrészt a tested felől, izzadással. Másrészt kívülről, amennyiben a legfelső réteg nem vízálló. Sokszor ez az egyik legnehezebben betartható szabály. De, amint azt már említettem: a nedves ruha, hideg ruha. Ez egyenlő a megfázással, extrém esetben egyenes út Hipotermián át a Halálba (pl. télen beszakadni egy tóba). Ebből kiindulva mindig tartsuk olyan szárazon a ruházatunkat és lábbelinket, amennyire az csak lehetséges!!! Magas aljnövényzetben védekezhetünk kamásli viselésével, durvább esetben esővédő ruházat nadrágjával (az angolban overtrousers a neve, ha valaki a neten akar keresgélni). Egy kis méretre csomagolható viharkabátot mindig érdemes bedobni a zsákba, még nyáron is (az erdőben mindig hűvösebb uralkodik és ez bőrig ázva megtréfálhat). Ugyanez a szabály télen fokozottan érvényes! A bakancsról és ruházatról mindig söpörjük le a havat, zúzmarát mielőtt belépünk menedékünkbe! Ilyen időben a felszerelésünkben tárolódó víz legnagyobb részét az olvadt hó és jég adja. Mindegy, hogy a nedvesség kívülről vagy belülről érkezik hűvös, hideg környezetben nehézkes lehet a ruhánk megszárítása. Ezért csakis lélegző anyagokból készült ruházatot vagy ilyen membránnal ellátott cipőt/bakancsot vásároljunk, hogy legalább a belülről érkezőt minimálisra csökkentsük! A kívülről érkező ellen mindig legyen nálunk vízálló anyagból készült cucc! A bakancsot pedig folyamatosan óvjuk a hozzá legmegfelelőbb impregnálószerrel!
Az angolban a cold több mindent is jelent. A következő mondat megértéséhez íme néhány értelme: hideg, hűvös, meghűlés, nátha de jelenthet akár fagyot is (bár arra inkább a chill és frost szavakat használja). És akkor a Kanadai Kadétképző bushcraft-foglalkozásának egyik sarokköve:
Remember "COLD" if you don't want to be cold.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
mirko vosátka · http://vosatka.blog.hu 2010.06.10. 23:05:41
arra tényleg érdemes figyelni öltözködéskor, hogy 7-800 méteren fönt a börzsönyben mindig 4-5 fokkal hűvösebb van, ami néha hidegnek hat.
Don't Panic, Stay Calm 2010.06.10. 23:47:11
Írország legmagasabb pontja az 1041m magas Carrauntuohill. Ott van egy tábla, hogy a csúcson 10x hidegebb van és ami itt szellő, az fent erős szél. Szóval, aki lazán veszi, az csöcsre futhat. Másik példa: én tavasszal pont akkor mentem fel a Pilisbe, amikor az Alföldön -5 fokot mértek. Nem tudom fent mennyi volt, de jól esett a forró kávét szorongatni hajnalban.
mirko vosátka · http://vosatka.blog.hu 2010.06.11. 15:46:38
www.peak.ag/Hungarian/product_info.php?cPath=13&products_id=61&detail=Analyse
Don't Panic, Stay Calm 2010.06.11. 18:00:47
www.nomadtravel.co.uk/catalog/view/rehydration-treatment-sachets
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal