Mielőtt másolnál tisztelj meg azzal, hogy megkérdezel!
A hálózsákot azért viszi magával az ember, hogy komfortosabbá tegye a kint alvást, melegen tartsa a hűvös nyári éjszakákon, csípős őszi reggelen vagy a zord téli időjárás során. Azonban egy fontos dolog ezzel kapcsolatban!
A hálózsákok töltete - legyen az természetes avagy műszálas - önmagában nem ad meleget. A felszerelés ezen darabját azért cipeljük magunkkal, hogy csökkentse a hőveszteséget miközben pihenünk. Azzal, hogy az adottságaihoz mérten a lehető legtovább visszatartja testünk melegét, amit a kisugárzással veszítenénk. Akárcsak az állatok kültakarója. Ezek után nézzük, mit használnak a gyártók, hogy ezt eredményesen teljesítsék és ne faggyon oda a csontos seggünk a derékaljra! Két fő anyag terjedt el a hálózsákok töltésére. Az egyik a toll. Ez közelebbről a pehelytollakat jelenti, amiknek kacsák vagy libák voltak előző tulajdonosai. A toll egy marha könnyű és kimagaslóan jó hőszigetelő anyag. Ezen belül is a libák pehelytollai. A prémium kategóriás hálózsákok mindegyike ezt használja, mivel jobb a töltőértéke. Angolban ezt fill powernek nevezik. Ez annyit tesz, hogy egy uncia (28,35g) pehelytoll mennyi köbcentit képes kitölteni. Minél magasabb a töltőérték, annál kevesebb toll kell ugyanakkora hőtartomány eléréséhez. Pl. egy -12°C fokos zsák, 800-as pehelytollal töltve kevesebbet fog nyomni, mint ha 600-assal töltenék meg. Persze a bankkártyádat fordítottan arányosan fogja terhelni. Ez azért van, mert az igazán kiváló pehelytollból jóval kevesebb áll rendelkezésére a gyártóknak. Ez a lábasjószágoktól függ, nem pedig a gyártósor óránkénti okádómennyiségétől. Tehát ezt meg kell fizetni. Viszont egy nagy baj van vele. A toll azonnal elveszíti szigetelőképességét, ha nedvessé válik. Ezért az igazán minőségi pehelytollal töltött hálózsákok szinte kivétel nélkül DWR réteggel bevont huzattal készülnek. Ami ugye tovább drágítja a végterméket. És hát az ilyesfajta zsákra vigyázni kell. Nem a csapodár turistáknak készülnek. Hacsak nem apuci zsebe elbírja az alkalmankénti 200-500$-os árat. Viszont ha vigyázunk rá, a kihordási ideje 20-30 év! Az igencsak bankszámlaterhelős pihetollakat jól ellensúlyozzák a másik nagy csoport termékei: a műszálas töltetet használó hálózsákok. A szintetikus szigetelőanyagok (többnyire valamilyen poliészter) megőrzik a meleg nagy részét, még ha nedvesek is, ezért jó választásnak bizonyulnak nyirkos környezetben. Képesek gyorsan (gyorsabban, mint a természetes anyagok) száradni, allergiamentesek és a magasabb kategóriákban szinte ugyanolyan könnyűek, mint a toll. Ami az értéküket lehúzza a szintetikus zsákoknak, az az, hogy elmaradnak melegség terén a tollakkal összehasonlítva, ugyanakkora súlyra vetítve. Ráadásul minden egyes alkalommal, amikor a hordzsákba gyömöszöljük, veszítenek szigetelőképességükből. Ezért ezek kihordási ideje nem több, mint tíz év. Hosszú a lista a szigetelőanyagok fantázianevéről, amit a zsákokban alkalmaznak. Egyet érdemes tudni a megfelelő összehasonlítás végett. Az alkalmazott szigetelés rövidszálú vagy összefüggő?
Rövidszálú töltet: (pl. PrimaLoft®) a túlnyomó többségben lévő felhasználás. Ez rövid mikroszálakból áll, amik sűrűn helyezkednek el a hálózsák rekeszeiben (úgy tudnám hasonlítani, mint egy marék szőrt), hogy minimalizálják a hőveszteséget. Ezen tulajdonsága teszi ezeket a zsákokat puhábbá és rugalmasabbá. Sokban hasonlítanak egy tollal töltött zsákra. És ebből fakadóan sokkal kisebbre össze lehet őket csomagolni. Akár hogy is, kevésbé tartósak.
Összefüggő töltet: (pl. Climashield®) mint neve is mutatja, ez egy egybefüggő vastagabb, de levegős lemezréteg (pl. aki már látott nemezt, csak ez vastagabb és puhább). Erős és strapabíró, mert a szálak nincsenek apróra vágva és szétszedve, tehát kevésbé törik. Ebből fakadóan azonban kissé merevebbek és nem csomagolhatóak olyan kis méretre, mint a szálasított testvéreik. Viszont jobban tartják a hőt, mert ezek esetén nem léphet fel a csomósodás.
Hogy milyen zsákot is válasszunk? Ez persze ma Magyarországon a pénztárca vastagságával áll összefüggésben. Azonban egy normális országban ez úgy működik, hogy eldöntöm mit szeretnék és hol fogom alkalmazni. Vagyis, ha extra hőszigetelésre lesz szükségem, jól csomagolhatót szeretnék és valami tartósat, akkor egyértelműen a pehelytoll a nyerő, hacsak nem vizes, esős környékre megyek. Amennyiben egy jó átlagos zsákot szeretnék kevésbé tüdőakasztó árcédulával, akkor a szintetikusok között kell keresgélni. Ha nem vagy egy mazoista és kerülöd a fagyási sérülésekkel járó eseteket vagy ultralightba nyomod, akkor a rövidszálasok be fognak jönni, mert olcsók, kicsire összecsomagolhatóak és azt a hőmérsékletet, ami tavasztól kora őszig uralkodik otthon, le tudják fedni. Az összefüggő töltetűek valahol a két kategória között vannak: árban nem a Hubble körül keringenek, nem is annyira összenyomhatóak, viszont kitolják barangolásaid szezonját kora tavasztól késő őszig vagy akár egy magasabb kategória még tovább is és ez mellett tartósabbak.
folyt. köv.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
mirko vosátka · http://vosatka.blog.hu 2011.11.06. 14:28:56
www.acelfullank.hu/H%C3%A1l%C3%B3zs%C3%A1k_polietil%C3%A9n
Don't Panic, Stay Calm 2011.11.06. 19:19:12
mirko vosátka · http://vosatka.blog.hu 2011.11.07. 21:25:52
figyu, ide kapcsolódik: azon gondolkoztam mikor a hőtartó fóliát magyaráztad, hogy de mi van akkor, ha törött lábbal fekszik vki az erdőben, hidegben? hogy mászik be egy ilyen fóliába?
Don't Panic, Stay Calm 2011.11.08. 18:48:35
www.lifeviewoutdoors.com/survival-gear/emergency-shelter/bivvys/adventure-medical-kits-heatsheets-emergency-bivvy.html
Az való igaz, hogy törött végtagot nem ildomos mozgatni, hacsak nem szakszerűen, viszont ha meg sem próbálod, akkor esélyed sincs kivárni a hegyimentőket, amennyiben annyira durva az időjárás odakint. Tehát két lehetőséged van: vagy három óra alatt kihűlsz és szürcsölheted a koktélodat a másvilágon ribancok társaságában vagy beiratkozol egy elsősegély tanfolyamra, megtanulsz sok hasznos dolgot - többek között, hogy hogyan lehet törött végtagot mozgatni - és utána, ha beüt a mennykő, összeszorított foggal, de be fogod tudni vonszolni magad egy ilyenbe, anélkül, hogy további kárt tennél magadban.
cooltex · http://norbertphoto.blogspot.com/ 2012.02.04. 20:23:06
Ne felejtsük el,a nagy gyártók,Mountain Hardwear,Mountain Equipment,Marmot,Rab és társaik,nem egy két hét után kopasszák a libákat ,mint sok más hamisitvány ,hanem 24 hónap után,ez igaz a pehely kabátokra overállokra is.Isten ments az ázott pehelytől,nem kivánom senkinek,száraz hidegben viszont aranyat ér,a Primaloft a legjobb szintetikus,de tartosságát nem dicsérik,jól kompreszzálható,,nedvesen is jól tartja a hődet...drága.
Ha ajánlhatók egy 3 évszakosat akkor egy Mammut Kontiki,megéri minden fillérét.
cooltex · http://norbertphoto.blogspot.com/ 2012.02.05. 13:25:17
Igen,ahogy No Panic is mondotta,egy nagy nylon zacsi,olyan mint egy nylon poncsó,nem sok értelmét látom.
Amit ajánlok az egy igazi bivak zsák,ami szélálló,és ezüstözött belül,fokozottan vizálló,vagy egy Hy Vent bivi,vagy a Gore Tex...ezek inkább áteresztik a párát,viszont nem vernek vissza sok testhőt,de csapadék és szél ellen a legjobbak,akár egy hüvösebb nyirkosabb, szelesebb nyári túrára.Nekem egy Ferrino ezüstözött van ami mumia szabású,tépőzáras,cipzáras behuzható fejrésszel ellátva.Ezt már használtam egy hálózsákra ráhuzva egy jó minusz 18 ban,de aludni nem aludtam sokat,reggelre teljesen jég réteg volt fagyva a zsákra a kondenz miatt,nem lélegzik át...talán a Gore tex ,Sympatex,Hy Vent....ezek talán,de soha ne várjunk csodát ezektől az anyagoktól sem,viszont sokkal jobbak mint egy simma pvc,az véd ugyan maximálisan kivülről,viszon belülről még jobban elázol,befülled.
cooltex · http://norbertphoto.blogspot.com/ 2012.02.05. 13:28:38
Igy néz ki.
www.outdoorworld.sk/ferrino-bivak-rider-2481.html
cooltex · http://norbertphoto.blogspot.com/ 2012.02.05. 13:46:24
Don't Panic, Stay Calm 2012.02.05. 20:40:43
Egyetértek cooltex bejegyzéseivel.
gabeszdoktor 2013.09.02. 15:02:42
Madzag 2013.10.29. 11:48:01
Egy kis érdekesség a toll témához: A toll és pehely minősége nem csak a növesztés idejétől és az állat fajtájától függ, hanem attól is, hogy hányadik tépésből származik. Ha jól emlékszem az első kettő a legjobb minőségű.
Don't Panic, Stay Calm 2015.07.26. 06:59:36
Gabeszdoktornak: ez így igaz. Köszönet a helyreigazításért. Mea culpa. Köszi a dícsérő megjegyzést!
Madzag: Vannak kisebb-nagyobb szünetek. Időm hogyan engedi, visszajelzések mennyire inspirálnak, hogy a szabadidőmet áldozzam rá, de van olyan, amikor vadul túrázok és nem tudok írni. Örülök, hogy segíthettem/segítek. Ez volt az egyik célom ennek a blognak az elindításával.
Érdekes kiegészítés. A gyártók ezt tuti nem fogják velünk megosztani. Ha valaki viszont tud szerezni liba- vagy kacsapehelyt és akar készíteni magának egy hálózsákot - külföldön már láttam ilyet -, akkor annak hasznos info.
recon71 2017.01.02. 22:06:14
Viszont talán 1 éve valakitől azt az infót kaptam 1 hálózsákról,hogy azért olcsóbb,hiába nagyon jó minden adata,mert rövidebb élettartamú a többi megoldáshoz képest. Ezek szerint erre is figyelni kell? Nem minden töltelék anyagnak vagy gyártási megoldásnak ugyan akkora az élettartama?
Valamint,ha azt mondjuk valamiről,hogy kb. 10 év élettartamú,akkor is ennyi,ha évente 5-ször használjuk és akkor is,ha 50-szer?